4 NEJČASTĚJŠÍ CHYBY, KTERÝCH SE PŘI HUBNUTÍ DOPOUŠTÍME
Jak hubnout s rozumem
„Štíhlými, krásnými a neodolatelnými toužíme být po celý rok." Říká dietoložka Lenka Kaprhálová pro seznamovací a rozvojovou agenturou Náhoda, kde vzhled klientů hraje podstatnou roli. Čím více však po ní toužíme, tím úpornější je naše snaha a tím méně uspokojivé jsou pak naše výsledky. Rozhodnete-li se hubnout s Náhodou, skutečně zhubnete. Chcete-li to zkusit sami, vyhněte se chybám, které vám kromě zklamání přinesou i nějaké to kilo navíc." Doporučuje Lenka.Chyba č. 1.
Velké očekávání = nereálné předsevzetí
Snaha zhubnout co nejrychleji a co nejvíce kilogramů vede k tomu, že se na úbytek upneme a pokud efekt není hned, od nových opatření upouštíme. To má velmi destruktivní dopad na naši psychiku a víru sama v sebe. Kolotoč pokračuje, kila narůstají.
Chyba č. 2
Zaručené rady a doporučení = hledáme a zkoušíme různé vychytávky
V tisku i na internetu je jich požehnaně. Většinou bývají vytržené z kontextu a často si protiřečí. Jezte mléčné výrobky, versus mléko škodí, celozrnné obiloviny, versus nebezpečný lepek, hodně ovoce je zdravé, versus ovocný cukr jde na tloušťku apod. Je dobré začít a držet se jednoho trendu. K tomu potřebuji víc informací, než pouhé útržky, které „poradci" v dobré víře poskytnou.
Chyba č. 3
Věříme na zázraky = díky aktuálnímu tématu se internet hemží nabídkami na zázračné tablety, nápoje a elixíry
Stáváme se snadnou kořistí prodejců, kteří těží z naší nespokojenosti. Vidina rychlého a „bezbolestného" řešení přináší zajímavé zisky, bohužel ne nám v podobě úbytku váhy, ale výrobcům a distributorům. Výsledkem je nejen finanční ztráta ale hlavně negativní dopad na naši víru, že zhubnout konečně dokážu.
Chyba č. 4
Atletem snadno a rychle
Po letech „nepohybu" zakoupíme permanentku či členství ve sportovním klubu a po prvních lekcích zjistíme, že nám to nejde tak dobře, jako ostatním. Ti, na rozdíl od nás, cvičí pravidelně léta. V nás to v ten moment může vyvolat pocit outsidera. Navíc snaha o rychlý výsledek vede často k neadekvátnímu přetížení. To se může projevit negativním pocitem, únavou a leckdy i zraněním. Výsledkem je, že s aktivitou, která nám může jen prospět, končíme předčasně.
Co mají tyto chyby společného?
Máme pocit, že musíme všechno změnit okamžitě. Z toho vznikají hurá akce, které mají krátkou životnost. Abychom se zbavili většího množství kilogramů, musíme změnit víc a postupně, pokud možno v rámci běžného denního režimu. Jde tu pouze o čas. Z praxe vím, že ty největší úbytky byly díky malým změnám. A co nám opravdu může změnit život? 3 kilogramy za týden nebo 30 kg za rok? Rozhodnutí nechám na vás...
Lenka Kaprhálová
výživová poradkyně